A szolgálatba állított szépség – ezt a címet viselte a Dunamelléki Református Egyházkerület női konferenciája, április 12-én. Az alkalmat egyszerre három helyszínen szervezték meg: Pécsen, Budapesten és Kecskeméten tartottak csendesnapot.
Több, mint száztízen gyűltek össze a Pécs-Belvárosi Református Egyházközség gyülekezeti termében szombat délelőtt. Idén százharminc éve született Zsindelyné Tüdős Klára, aki 1943-ban újraszervezte a Református Nőszövetséget. Az évfordulóról, életéről és munkásságáról is megemlékeztek az alkalmon.
Három helyszínen, de egy időben és egy témát jártak körbe a csendesnapon. „A különböző helyszínekkel az volt a célunk, hogy minél több embert meg tudjunk szólítani. Az utazás sokaknak nehézséget jelent, így igyekeztünk áthidalni ezt a problémát” – mondta Kisóvári-Németh Márta lelkipásztor, a Dunamelléki Nőszövetség elnöke. A három helyszínt online körkapcsolás kötötte össze. A földrajzi távolság ellenére így alkottak testvéri és lelki egységet a konferencia résztvevői. „Mind a három helyszínre olyan előadókat kerestünk, akikkel még nem találkozhattak a résztvevők a női konferenciákon” – osztotta meg a szervező-lelkipásztor. A pécsi alkalmon férfi igehirdetőt, előadót és bizonyságtévőt is hallhattak. „Mily szép vagy kedvesem” – az Énekek énekéből választottak vezérigét az alkalomra. „Úgy gondoltuk, hogy erről az Igéről a férfiakat hallgatjuk meg” – magyarázta Kisóvári Németh Márta.
Unger Károly, drávafoki lelkipásztor igehirdetésében Eszter történetét hozta a gyülekezet elé. Az ő szépségéről beszélt, és arról, ahogyan elhívta az Úr a szolgálatra, hogy megmeneküljön a zsidó nép. Az igehirdetésben elhangzott, hogy az embert az Isten saját képére és hasonlatosságára teremtette: ez egy olyan alapvetés, amely azt üzeni, hogy minden ember szép és használható az Isten ügyére.
A nap előadója, Vincze Árpád a Kecskeméti Református Gimnázium lelkipásztora évekig szolgált Baranyában. Előadásában a Biblia női alakjairól beszélt, kiemelve egy-egy külső vagy belső tulajdonságukat. Így mutatott rá, hogy ugyan az ő életükben is voltak tévedések, de mindenki életében vannak olyan szakaszok, melyeket az Úr használni tud.
Ritter Nándor és felesége Ida bizonyságtételt tett a csendesnapon. A Kecskemétről érkező házaspár az életéről mesélt. Kisóvári-Németh Márta így összegezte a hallottakat: „Nagyon megrendítő volt.” Bizonyságtételükből kiderült: Ritter Nándor katolikus pap volt, ma már református lelkészként szolgál. A házaspár életét több megpróbáltatás kísérte, melyeket alázattal fogadtak. Komoly betegségeiket keresztyéni türelemmel hordozták. „Olyan erővel tettek bizonyságot, amely mindenkit megérintett. Minden korosztály vitt magával üzenetet a csendesnapról, mindenki erősödött hitében az alkalmon.”
A konferenciát a Nőszövetség szervezte, de nem kifejezetten nőszövetségi tagoknak. „Számos férfi testvér is részt vett az alkalmon. A csendesnap végén Esperes Úr megfogalmazta: ősszel férfi konferenciát is szerveznek.”
Pécsen 2017-ben alakult a Nőszövetség, melynek magját a Kötődünk kör adja, amely a Pécs-Belvárosi Református Egyházközségben szerveződött. Ők készítettek kézműves termékeket, amelyekkel megajándékozták a csendesnap résztvevőit.
Kisóvári-Németh Márta szerint napjainkban nem ugyanazt a szerepet tölti be a Nőszövetség, mint megalakulásakor. „A gyülekezetek életében a nők munkája meghatározó, akár részesei a Nőszövetségnek, akár nem. A kör azt a többletet adja, hogy van egy bázis, amely megszólítható, amikor szolgálatra van szükség.” A lelkipásztor arról számolt be, hogy milyen lelki pluszt jelent egy-egy konferencia, találkozás. Idén, az ifjúság szolgálatának évében, kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalok bevonására a Nőszövetség munkájába. „Szeretettel és lelkesen vállalnak szolgálatot a fiatalok is a gyülekezetben. Ők még nem hivatalos tagok a Nőszövetségben, de ott voltak szombaton, a közösség részeként élték át a napot. Azt látom, hogy ez a két út előbb-utóbb összeér” – fogalmazott a lelkipásztor.
Hozzászólás